AKTUALNOŚCI - Archiwum marzec 2011

SZKOLNY KONKURS: NAUCZANIE JANA PAWŁA II

W związku ze zbliżającą się beatyfikacją Jana Pawła II dyrektor Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu ogłasza dla uczniów Szkolny Konkurs na Prezentację Multimedialną z Nauczania Jana Pawła II. Zadaniem uczestników jest zrobienie maksymalnie 5 minutowej tematycznej prezentacji składającej się ze zdjęć i treści nauczania Jana Pawła II.  Dla najlepszych przewidziano cenne nagrody! Jury pod uwagę będzie brało: temat – oryginalność/aktualność; obraz – trafność doboru do treści nauczania papieża; treść – wybór (mp3 bądź tekst pisany); podkład – muzyka, bądź słowa papieża.  Termin nadsyłania prac upływa 11 kwietnia ! Ogłoszenie wyników odbędzie się 28 kwietnia.  Najlepsze nadesłane prace począwszy od 11 kwietnia będą prezentowane na porannych apalech. Niezależnie przewidziana jest także nagroda publiczności, którą otrzyma prezentacja mająca największą ilość głosów (na zakończenie apelu każdy przez podniesienie ręki będzie mógł oddawać swój głos).  Prace proszę składać na płycie CD w sekretariacia bądź przesyłać emailem:  KONKURS – PREZENTACJA – NAUCZANIE JANA PAWŁA II,

ks. Jerzy Babiak - dyrektor szkoły

liczne przemówienia Jana Pawła II


2011-03-31 21:15:04

DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI - 2 kwietnia


2011-03-30 23:34:01

AUDYCJA:PRAWO ANTYNARKOTYKOWE–4 kwietnia

Czy restrykcyjne prawo antynarkotykowe znaczy nieskuteczne ?
–    o mądrości i ważności znowelizowanej ustawy antynarkotykowej w poniedziałek  4 kwietnia od godz. 21.30  w Radio Rodzina na 92 fm będą rozmawiać:  poseł Ewa Wolak, młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy !

zapraszamy do wpisywania komentarzy na stronie TRUDNE SPRAWY na portalu FACEBOOKU

2011-03-30 23:25:10

SZKOLNE UROCZYSTOŚCI KATYŃSKIE–8 kwietnia

Piątek 8 kwietnia będzie w naszej szkoły dniem pamięci o zamordowanych w Katyniu i o tych którzy tragicznie zginęli w czasie katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. O godz. 10.40 w czasie Eucharystii zaniesiemy za zmarłych modlitwy, a o godz. 12.30 przy Dębię Katyńskim, w czasie akademii zorganizowanej wraz z Gimnazjum nr 28, oddamy im cześć. W akademii wezmą udział: córka zamordowanego w Twerze Józefa Owsińskiego, władze miejskie i samorządowe oraz przedstawiciele policji. W tym dniu w godzinach 7.15 – 15.00, tradycyjnie przy Dębie, odbędzie się uczniowska warta.


DĄB PAMIĘCI ­– LICEUM SALEZJAŃSKIEGO WE WROCŁAWIU

ś.p. Józef Owsiński
 
Aspirant Józef Owsiński urodził się 22 listopada 1897 roku w Dzierzbinie w powiecie słupeckim w Wielkopolsce w rodzinie Andrzeja i Stanisławy, z domu Janasik. Miał sześcioro rodzeństwa. Po maturze w 1916 roku wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej i służył w Legionach Józefa Piłsudskiego. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, walczył pod Kijowem, gdzie został ranny, za co został odznaczony Krzyżem Zasługi. Po zakończeniu służby wojskowej, w 1924 roku, wstąpił do Policji Państwowej. Został przeniesiony do Suchowoli koło Brodów. Pracował w Komendzie Policji w Brodach i był komendantem posterunku policji w Suchowoli. Cieszył się dużym poważaniem i szacunkiem zarówno wśród ludności polskiej jak i ukraińskiej. Dowodem na to jest fakt, że po jego aresztowaniu przez Rosjan żonę i siedmioro dzieci ukrywała przed NKWD rodzina ukraińska. We wrześniu 1939 roku zabezpieczał tyły frontu przed szpiegami dywersantami i dbał o bezpieczeństwo uchodźców. Po wkroczeniu na tereny kresów wschodnich Armii Czerwonej 17 września 1939 aresztowany i wywieziony do obozu w Ostaszkowie, a jego rodzina na początku 1940 roku zostaje deportowana do Kazachstanu. Zamordowano go po pseudorozprawie przed „trójką” NKWD 16 kwietnia 1940 w Twerze – strzałem w tył głowy.
 

2011-03-30 22:51:25

LIGA NAUKI:SYBIR,KATYŃ,SMOLENŚK-7 kwietnia


2011-03-30 22:13:43

SPOTKANIE Z DR BŁEŃSKĄ - ODWOŁANE

Ze względu na chorobę spotkanie z dr Wandą Błeńską zostaje odwołane. Przepraszamy za zaistaniałą zmianę.


2011-03-22 16:54:44

ZASTĘPSTWA

ZASTEPSTWA:
 
 1. W związku z zastępstwami zmieniają się nr sal w których odbywają sie niektóre zajęcia.
  Proszę zwrócić na to uwagę.
 2. Z przyczyn organizacyjnych na najbliższy tydzień zmieniony zostaje plan lekcji.
  Zmieniony plan lekcji znajduje się w odpowiedniej zakładce na naszej stronie intrnetowej.
  Proszę się z nim zapoznać.
wtorek, 12 kwietnia 2011 r.
4. – 5. – kl. III „a” – religia – prof. E. Baran – matematyka, s. 5
4. – 5. – kl. I „b” – język polski s. 2
7. – 8. – kl. III „a” – historia R s. 2
8. – kl. I „a” – biologia s. 1

Piotr Siciński
/wicedyrektor/


2011-03-19 14:18:58

WYNIKI: OGÓLNOPOLSKI KONKURS BIBLIJNY

W szkolnym etapie XV Ogólnopolskiego Konkursu Widzy Bibilijnej organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”  najlepsze wyniki osiągnęli:

Beata Zielińska (kl.Ia) – 66 pkt.
Kuba Socha (kl.Ia) – 51 pkt.
Marek Cielecki (kl.Ib) – 42 pkt.

Naszym zwycięzcom gratulujemy i życzymy pomyślności na dalszych etapach konkursu.

                                                                    ks. Krzysztof Rzepecki - organizator


2011-03-18 20:52:44

7 SZKOLNA AKCJA ODDAWANIA KRW - 23 marca


W środę 23 marca 2011 r. już po raz 7 udamy się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu. Uczniowie pełnoletni, którzy chcieliby w tym dniu oddać krew proszeni są o zapisanie się u prof. Sekuły do 21 marca. Wychodzimy ze szkoły po porannym apelu, o godz. 8.00. W tym dniu należy koniecznie zjeść rano lekkie śniadanie, zabrać ze sobą zgodę rodziców, bilet MPK oraz dokument tożsamości ze zdjęciem. Dla osób oddających krew jest to dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Więcej informacji o Centrum Krwiodawstwa i o oddawaniu krwi można znależć na stronie www.rckik.wroclaw.pl

                                                                                                             prof.J.Sekuła


2011-03-16 13:50:39

SPOTKANIE: DR BŁEŃSKA - 22 marca


2011-03-16 08:42:15

AUDYCJA: ABSURDY EDUKACJI - 21 marca

Absurdy polskiej edukacji – załamanie czy zadanie ? 

- o kondycji polskiej edukacji oraz jej dzisiejszych zadaniach w audycje z cyklu Trudne Sprawy w Radio Rodzina na 92 fm w poniedziałek 21 marca od godz. 21.30 będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy !

zapraszamy do wpisywania komentarzy na stronie TRUDNE SPRAWY na portalu FACEBOOKU

2011-03-15 23:28:35

RODZICE: WYWIADÓWKA – 29 marca

Rodziców uczniów klas I - III zapraszamy na WYWIADÓWKĘ  we wtorek 29 marca.

W programie:

18.00 – spotkanie z dyrektorem (sala teatralna)

              konferencja: „Jedność szkoły i rodziców, a efekty wychowania”

18.30 – spotkanie z wychowawcą

19.00. – konsultacje
                                                                    ks. Jerzy Babiak - dyrektor szkoły


2011-03-14 11:28:36

LIGA NAUKI: HOMEOPATIA - 30 marca


2011-03-14 11:23:52

RODZICE: WYKŁAD SZKOLENIOWY – 6 kwietnia

Zapraszamy na wykład ks. dr Marka Dziewieckiego pt.: „Miłość rodzicielska a wychowanie” w środę  6 kwietnia na godz.18.00.  Wykład odbędzie się w Gimnazjum Salezjańskim przy ul. B.Prusa 78. Obecność należy potwierdzić w sekretariacie do poniedziałku 4 kwietnia.

                                                                             ks. Jerzy Babiak - dyrektor szkoły

2011-03-14 09:35:45

RODZICE: WIOSENNY WYJAZD – 9 kwietnia

Wszystkich rodziców zapraszamy w sobotę 9 kwietnia na WIOSENNY WYJAZD  RODZICÓW I NAUCZYCIELI do CZECH. Tym razem pojedziemy do Bromumova. W programie: Eucharystia, konferencja, obiad, spacer po górach, zwiedzanie klasztoru Benedyktynów. Wyjazd: 7.00. Powrót: ok. 18.00. Koszt 40 zł (małżeństwa 70 zł). Zapisy i opłata w sekretariacie szkoły do 6 kwietnia !
 
                                                               ks. Jerzy Babiak – dyrektor szkoły

2011-03-14 09:29:38

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FOOD4U

 

Poszukuję chetnych 10 uczniów do wzięcia udziału w konkursie FOOD 4U,  którego przedmiotem jest realizacja reklamy wideo. Konkurs jest ogłoszony w ramach siódmej edycji kampanii promującej zdrowe odżywianie, kierowanej do uczniów i nauczycieli szkół średnich 27 krajów Unii Europejskiej oraz Norwegii, promowanej przez włoskie Ministerstwo Polityki Rolnej, Żywnościowej i Leśnej.

Konkurs FOOD 4U przewiduje opracowanie i nagranie telewizyjnej reklamy wideo, która dotyczyłaby jednego z następujących tematów:

 • uwrażliwienie na potrzebę świadomego wyboru żywności, na zagrożenia i

 • negatywne skutki, jakie niezrównoważone odżywianie może wywoływać u młodych ludzi;

 • wymiana między rówieśnikami informacji dotyczących zwyczajów żywieniowych młodych ludzi;

 • znaczenie różnorodnej i zrównoważonej diety;

 • znaczenie zdrowego i prawidłowego odżywiania;

 • podniesienie wartości warzyw i owoców, lub innych określonych produktów, jako podstawy zdrowej i zrównoważonej diety;

 • nacisk na nadmierne spożycie i/lub marnowanie żywności w kontekście z problemami związanymi z niedożywieniem w krajach Trzeciego Świata;

 • zachęta do spożywania żywności wyprodukowanej w sposób przyjazny środowisku naturalnemu, produktów pochodzących z rolnictwa ekologicznego oraz do wytwarzania i spożywania żywności regionalnej, o tzw. krótkim łańcuchu dystrybucji; związane z tym korzyści dla zdrowia i środowiska.

 • znaczenie jasnych i przejrzystych informacji na temat pochodzenia produktów żywnościowych.

 • zachowania szkodliwe dla zdrowia, takie jak na przykład nadużywania napojów alkoholowych i spirytusowych, i związane z tym niebezpieczeństwo, zarówno dla spożywającego, jak i innych osób.

CZAS TRWANIA FILMÓW

 • Reklama: od minimum 30 do maksimum 45 sekund (z wyłączeniem ewentualnych napisów).

 • Kulisy: maksimum 3 minuty.

 

FESTIWAL ZWYCIĘZCÓW - NAGRODA

Uczniowie i nauczyciele, autorzy zwycięskich reklam wideo, wezmą udział, na koszt Organizacji, w 7. edycji festiwalu FOOD 4U Video Festival.
Impreza finałowa odbędzie się we Włoszech, w jeszcze nieokreślonej miejscowości, wyróżniającej się pod względem otaczającego środowiska naturalnego oraz o dużym znaczeniu pod względem dziedzictwa rolno-spożywczego, w okresie od września do października 2011, i będzie obejmowała:

 • darmowy pobyt trwający 4 dni i 5 nocy w ośrodku turystycznym i/lub hotelu z pełnym wyżywieniem;

 • program zwiedzania okolicy (wycieczki, wizyty z przewodnikiem) poświęcony zapoznaniu się z dziedzictwem historycznym, artystycznym, kulturowym i enogastronomicznym Regionu będącego gospodarzem festiwalu;

 • spotkania tematyczne i konferencje poświęcone tematom związanym z żywieniem i produkcją wideo;

 • przegląd europejski FOOD 4U Video Festival, z premierowym przedstawieniem

 • reklam wideo i filmów z kulis, które zwyciężyły w konkursie;

 Zainteresowanych uczniów proszę o kontakt.

                                                                                                               prof. Magdalena Szewczyk


2011-03-12 12:42:14

TEATR SZKOLNY: REAKTYWACJA – 14 marca

 
Szkolne Koło Teatralne w drugim semestrze swoją działalność wznowi pod skrzydłami nowej prowadzącej pani Elwiry Szwedo-Mazurkiewicz*. Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek 14 kwietnia o godz. 16.00 w sali teatralnej. Zajęcia będą trwały 2 godziny. Zapisy w sekretariacie. Zapraszamy !

* reżyser teatru dzieci i młodzieży; Jury w ramach Ogólnopolskich Prezentacji Teatrów Amatorskich OPTA,; od 2002 r. prowadzi zajęcia teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych; prowadziła wielokrotnie zajęcia teatralne w ramach programów edukacyjnych, animacyjno-społecznych z dziećmi i młodzieżą, z osobami niepełnosprawnymi oraz tzw. trudną młodzieżą; z Teatrem Proscenium zdobyła wiele nagród i wyróżnień na festiwalach i przeglądach w całej Polsce.

2011-03-09 20:59:08

WARSZTATY ANTYNIKOTYNOWE - 17 marca

WARSZTATY ANTYNIKOTYNOWE DLA MŁODZIEŻY
17 marca 2011 r.- czwartek
prowadzi dr Rafał Babiak

klasa 1a - 4 lekcja
klasa 1b - 5 lekcja
klasa IIa i IIb - 6 lekcjaPALENIE ZABIJA  !

PRZECZYTAJ


2011-03-09 18:15:22

EDUKACJA OBWATELSKA: DO SEJMU - 28 marca

28 marca 2011 r.w Sejmie RP przy ul. Wiejskiej Warszawie, przedstawiciele naszego Samorządu Uczniowskiego ze swoim opiekunem, będą uczestniczyć w warsztatach sejmowych. Temat: „Współczesny polityk – zagorzały ideolog czy dobry menadżer?"

A oto co na temat warsztatów piszą sami organizatorzy: "Warsztaty „Młodzi w Demokracji” mają charakter porównawczy. Chodzi o twórcze spotkanie trzech punktów widzenia tego samego zagadnienia, które w efekcie ma zainspirować uczestników warsztatów do stawiania pytań i wyprowadzenia samodzielnych wniosków. Te trzy punkty widzenia reprezentują trzy różne grupy interesów społecznych, które jakkolwiek w praktyce życiowej pozostają w pewnej zależności od siebie, to często narażają ich przedstawicieli na konflikt interesów. Pierwszą grupę biorącą udział w warsztatach stanowią parlamentarzyści – politycy, którzy z natury rzeczy nie są zainteresowani autokrytyką i raczej będą skłonni chwalić swoje działania niż ganić. Drugą grupę reprezentują dziennikarze, ludzie mediów, których specyfika zawodowa często rzuca między młot a kowadło – z jednej strony chcąc pełnić misję publiczną winni informować o faktach, a więc również o błędnych decyzjach polityków, z drugiej strony dziennikarze nie mogą „podpaść” politykom, aby nie stracić z nimi swoich dobrych relacji warunkujących dalszą działalność zawodową. Trzecią grupę tworzą ludzie nauki, którzy ze swej istoty winni zwracać się ku poznaniu obiektywnemu i odkrywać prawdę."

Mam nadzieję, że uczestnictwo w tym spotkaniu siódemki naszych uczniów pozwoli im pogłębić wiedzę, podzielić się doświadczeniami i będzie wyrazem podzięki za ich zaangażowanie w działalność na rzecz społeczności uczniowskiej. prof. E. Osarczuk


2011-03-08 22:38:42

MATURZYŚCI: JASNA GÓRA - 20 marca

  Pielgrzymka Maturzystów naszej szkoły na Jasną Górę odbędzie się w niedzielę 20 marca. Zgodnie z tradycją do Duchowej Stolicy Polski pojedziemy, aby prosić o odczytanie powołania oraz o zdanie matury i dostania się na studia. Wyjazd spod szkoły: 6.30. Powrót ok. 18.00. W programie: 10.30 - spowiedź święta, 11.00 - Eucharystia przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. 12.00. - czas wolny (zwiedzanie, obiad) 14.00. - powrót Koszt: 40 zł. Wpłaty u skarbników do 11 marca.

                                                                    ks. Jerzy Babiak - dyrektor szkoły


2011-03-05 00:02:56

NA LODOWISKO: PERGOLA – 10 marca

W czwartek  9 marca organizowane jest szkolne wyjście na lodowisko. Chętni gromadzą się na lodowisku Pergola za Halą Stulecia o godz. 15.00. Opłata we własnym zakresie: za wstęp 10 zł oraz za wypożyczenie łyżew 6zł/1h. Wśród uczestników pojawią się ksiądz dyrektor, profesorowie, pan woźny oraz pani sekretarka.  

                                                                            prof. E.Jaroszczuk

2011-03-04 23:34:19

WYWIADÓWKA: ZMIANA TERMINU !!!

Z przyczyn technicznych wywiadówka z dnia 8 marca  zostaje przesunięta na środę 27 kwietnia.

                                                                     ks. Jerzy Babiak - dyrektor szkoły


2011-03-04 23:23:17

WARSZTATY BĘBNIARSKIE: ZAPISY - 9 kwietnia

  

Zapraszam wszystkich chętnych na  WARSZTATY BĘBNIARSKIE, które odbędą się w naszej szkole.


W trakcie warsztatów uczestnicy będą  mogli przyswoić podstawy wiedzy teoretycznej, rozwinąć wrażliwość muzyczną i rytmiczną, poznać techniki grania oraz nauczyć się akompaniować innym instrumentom.

Do dyspozycji uczestników będzie 15 różnych bębnów.
Prowadzący: Maciej Cierzniak (www.partofart.pl)
Data: 9 kwietnia 2011 (sobota)
Godzina: 11.00- 14.30
Koszt warsztatów: 50 zł

wpłaty w sekretariacie do 28 marca (poniedziałek) - ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA !

                                 prof. Julia Janczura2011-03-04 23:01:39

WYNIKI KONKURSU: WIEDZA O AUSTRII

  4 marca br. odbył się szkolny etap konkursu wiedzy o Austrii, który miał na celu nie tylko zwrócenie większej uwagi na ten kraj i jego kulturę, ale i wyłonienie czterech osób, które będą reprezentować naszą szkołę na konkursie organizowanym przez Instytut Austriacki.
Z radością informujemy, że najlepsze wyniki uzyskali:

1. Kamil Magierowski Ib (29 pkt.)
2. Kasia Dudek Ib         (26 pkt.)
3. Samuel Bałdysz IIb   (17 pkt.)
3. Paweł Skwarek Ib     (17 pkt.)

Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym etapie konkursu !

                                                    prof. A. Ciesielska i prof. A. Mickiewicz


2011-03-04 22:28:16

WYJŚCIE NA KONCERT: KATIE MELUA - 18 marca

  Wszystkich wielbicieli dobrej muzyki rozrywkowej serdecznie zapraszamy na koncert brytyjskiej wokalistki Katie Melua. Mimo młodego wieku Katie Melua ma na swoim koncie całkiem pokaźną kolekcję własnych albumów. Na rynek wyszło już pięć jej płyt. Katie jest wokalistką, która odniosła największy sukces, spośród artystów brytyjskich w ostatniej dekadzie.

W maju 2010 roku premierę miała pierwsza po trzyletniej przerwie studyjna płyta Katie Melua zatytułowana "The House".

miejsce: Wrocław - Hala Orbita
termin: 27  maja 2011 r.
godzina: 20:00
cena biletów: 160 zł

Pieniądze należy wpłacać w sekretariacie do dnia 18 marca 2011 r.

Serdecznie zapraszamy!

                                                                                                         prof. Ewa Jaroszczuk

  Nine Million Bicycles

TO KILL YOU WITH A KISS


2011-03-04 22:13:22

AUDYCJA: KOBIECOŚĆ KOBIETY - 7 marca

Kobiecość kobiety – rzeczywistość czy przeszłość ?
–    o godności i pięknie kobiety z racji Dnia Kobiet w poniedziałek 7 marca od godz. 21.30  w Radio Rodzina na 92 fm będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego oraz ks. Jerzy Babiak.

zapraszamy do wpisywania komentarzy na stronie TRUDNE SPRAWY na portalu FACEBOOKU

2011-03-02 22:30:14

DO KINA: CZARNY CZWARTEK – 15 marca

   Szkolne wyjście do kina Helios przy ul. Kazimierza Wielkiego na film pt. Czarny czwartek odbędzie się we wtorek  15 marca  po 5 godzinie lekcyjnej. Skarbnicy klasowi zbierają po 12 zł i wpłacają w sekretariacie do piątku 11 marca.                              ks. Jerzy Babiak  - dyrektor szkoły

zobacz zwiastun filmu
oficjalna strona filmu


2011-03-02 14:10:20

Liczba odwiedzin portalu szkoły od września 2006r: 
web stats stat24.com